BLOG
Zdjęcie Catering na imprezy okolicznościowe - jak wybrać, o czym pamiętać, na co uważać?
Catering na imprezy okolicznościowe - jak wybrać, o czym pamiętać, na co uważać?

Organizacja imprezy okolicznościowej w Łodzi i okolicach: o czym pamiętać, na co zwrócić szczególną uwagę, czego lepiej unikać?

Pierwsza komunia, urodziny, rocznica ślubu, wieczór panieński lub kawalerski - okazji do organizacji imprezy okolicznościowej jest mnóstwo. Każdy z nas raz na jakiś czas w takiej imprezie uczestniczy, każdy z nas może również taką imprezę zorganizować. Co zrobić by to właśnie nasza impreza zapadła gościom w pamięci na zawsze? Poniżej w kilku punktach postaramy się Wam podać kilka wskazówek.

Od czego zacząć – trzy różne, równie dobre strategie działania

Podstawowe kryterium, które determinuje późniejsze działania. Opcja nr 1 - zasadniczo możemy zorganizować imprezę okolicznościową sami przygotowując jedzenie. Jest i będzie to zapewne najpopularniejsza forma. Podstawowym mankamentem jest, że A) musisz mieć na to czas, B) musi Ci się chcieć, C) warto umieć to zrobić, by przygotowania do samej imprezy nie przeistoczyły się w koszmar, który raz na zawsze zniechęci Cię do podobnych wyczynów 😉 D) czasami (np. w przypadku popularnych terminów ślubnych, czy też zwłaszcza komunijnych wiele zależy od dostępności miejsc, więc może się zdarzyć, że innych opcji nie będzie.

Nie popadajmy jednak w skrajny pesymizm i przeanalizujmy opcję nr 2 – organizację w zewnętrznym miejscu – sali bankietowej, restauracji, bistro etc. W Łodzi i miastach ościennych takich miejsc jest bardzo dużo.

Podstawowa zaleta – nie masz tego na głowie w domu, odpada sprzątanie przed i po imprezie, a także inne niezbędne przygotowania. Rozwiązanie może też okazać się koniecznym jeśli planujemy zaprosić liczne grono znajomych/rodziny, a nie dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią we własnym domu czy mieszkaniu. Minusem będzie – całkowity koszt imprezy. Na pewno sporo większy niż przy organizacji imprezy na własny rachunek. Często spotykane w Łodzi narzucane pakiety menu na imprezy okolicznościowe, ograniczony wybór dań i brak możliwości rezygnacji z części dań lub produktów. Może się też przytrafić problem z datą (wspomniane okresy komunijne), jak również (zwłaszcza w czasie komunii) sytuacja, w której w tej samej restauracji jest kilka komunii na raz. Co z jednej strony implikować może problem z wydaniem dań, zwłaszcza gorących, z drugiej zaś pozbawia imprezy intymnego charakteru, nie wspominając o kolejkach do toalet czy innych tego typu uciążliwościach.

Opcja nr 3 to oczywiście catering na imprezy okolicznościowe Łódź. Wbrew temu co się dość powszechnie sądzi zaletą cateringu niekoniecznie jest niższa cena za imprezę niż w przypadku restauracji, choć zależy to oczywiście od szeregu czynników (zakresu usługi, menu i ewentualnych opcji dodatkowych – specjalnej zastawy, krzeseł, stołów, czasu obsługi kelnerskiej, dekoracji (np. kwiatowych) etc.). Podstawowa zaleta cateringu w porównaniu z restauracją to możliwość sprofilowania menu niemal dokładnie co do jednej pozycji i liczby porcji, a także gwarancja że do realizacji usługi zostanie odesłany personel, który zajmie się tylko i wyłącznie obsługą tej konkretnej imprezy, a nie np. wydawaniem obiadu dla trzech grup gości skomasowanych w jednym lokalu na okoliczność komunii, co jak wiemy z relacji naszych klientów, któzy mieli okazję organizować takie imprezy w restauracji, często niestety ma miejsce. Z racji naszej profesji opisujemy poniżej dalsze szczegóły dotyczące organizacji cateringu na imprezę okolicznościową w Łodzi i okolicach.

Forma i miejsce imprezy okolicznościowej w przypadku cateringu

Fundamentalną sprawą przy organizacji cateringu na imprezy okolicznościowe jest wybór miejsca, w którym takowa ma się odbyć. Najpopularniejszym będzie oczywiście dom lub mieszkanie. Masz piękny duży ogród - zastanów się nad opcją garden party lub grillem.  Nie masz ogrodu, za to piękny przestronny salon – rozważ organizację kolacji zasiadanej. A może nie wyobrażasz sobie organizacji przyjęcia u siebie? Nic nie szkodzi, zawsze możesz coś wynająć. Nasza firma współpracuje z kilkoma takimi miejscami. Jeśli chodzi o Łódź, to z czystym sumieniem mogę polecić eleganckie wnętrza Domu Towarzystwa Kredytowego przy ulicy Pomorskiej, jak i np. poindustrialną przestrzeń należącą do spółki OKAM przy ul. Piotrkowskiej 217. Chcesz pokazać się z dobrej strony, ale nie lubisz długich imprez, a perspektywa odsypiania ich przyprawia Cię o palpitacje serca - zorganizuj mniej zobowiązujące i krótsze koktajl party 😊

Przygotowanie imprezy okolicznościowej - wybór firmy w Łodzi i okolicach, choć sprawdzi się i w innych lokalizacjach wink

Wybrałeś już idealną formę dla swojej imprezy okolicznościowej? Nie wiesz jeszcze co z jedzeniem? Czas na wybór firmy cateringowej. Jak już pisaliśmy czasy, w których by kogoś ugościć trzeba było spędzić 2 dni w kuchni, a wcześniejsze dwa na zakupach są szczęśliwie za nami. Zdecydowanie lepiej czas poświęcić na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki (np. https://www.facebook.com/WsuwkaPracowniaWizerunku/). Zresztą... nie oszukujmy się. Nie po to odwiedziłeś naszą stronę żeby teraz 2 dni gotować! W naszym cateringowym sklepie internetowym bez problemu sam skomponujesz optymalne dla Ciebie menu: https://pankanapka.pl/imprezy-okolicznosciowe-catering lub też gotowe propozycje zestawów: https://pankanapka.pl/kategoria-catering-na-imprezy-okolicznosciowe albo jeśli planujesz bardziej plenerową imprezę w formie grill party: https://pankanapka.pl/impreza-plenerowa-grill. Ale co gdy nie masz pojęcia ile czego zamówić? W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy. Dobra firma cateringowa powinna nie tylko odpowiednio przygotować potrawy, ale i odpowiednio je sprzedać. Łódzki Pan Kanapka Catering jest właśnie taką firmą. Bazując na naszym doświadczeniu, pomagamy rozwiać wszystkie wątpliwości naszych klientów w początkowym etapie tworzenia oferty. Nie musisz wiedzieć ile porcji mięsa policzyć na osobę, ile zamówić sałatek, czy też słodkich monoporcji. Nie musisz ponieważ masz nas. Jesteśmy do Twoich usług. A jeśli potrzebujesz sprawdzić inne firmy, by zdobyć większą bazę do porównań, skorzystaj z naszej ściągi:

 • pamiętaj o sprawdzeniu opinii o danej firmie cateringowej – zwróć uwagę na daty i obszerność opinii. Same gwiazdki to nie wszystko, a rząd opinii wystawionych dzień po dniu lub tego samego dnia każe podejrzewać, że nie są one wiarygodne. W ostateczności zawsze możesz poprosić o referencje
 • przyjrzyj się stronie internetowej. Czy wygląda profesjonalnie? Czy wzbudza zaufanie? Czy zdjęcia wyglądają na oryginalne czy też na kupione ze stocka w internecie? Choć cenimy dobre fotografie i sami w nie inwestujemy niemałe pieniądze, to czasem lepsze jest gorsze zdjęcie, bo oryginalne, niż wychuchane zdjątko, co do którego na pierwszy rzut oka można mieć podejrzenia, że nie ma nic wspólnego z firmą, która zamieściła je na swojej stronie
 • poproś o ofertę cateringową, sprawdź jak szybko i kompleksowo firma odpowiada na zapytania. Czy robi to w sposób wyczerpujący i obszerny? Czy wiesz wszytsko co potrzebowałeś/aś wiedzieć? Co budzi wątpliwości lub jest niejasne?
 • czy informacje dotyczące menu i poszczególnych ilości są dla Ciebie jasne i czytelne? Pamiętaj, lepsze są rozpiski, które uwzględniają dokładne ilości porcji, sztuki, gramatury niż najznakomitsza i najdłuższa oferta bez tych informacji. Albo inaczej - te długie, gdzie lista składników wygląda niczym kolejny odcinek "Mody na sukces" na 99% oznacza, że wszystkiego będzie po troszeczku, a nie, że każdy z uczestników spróbuje każdej z wymienionych pozycji
 • dopytaj o koszty i możliwe formy płatności, ewentualną zaliczkę lub zadatek (przy większych, rezerwowanych imprezach okolicznościowych to norma – nikt nie chce zostać z terminem w chodliwym czasie bez finalnej realizacji usługi)
 • jeśli da Ci to większe poczucie komfortu poproś o przygotowanie umowy na catering na imprezę okolicznościową. W profesjonalnych firmach otrzymasz ją bez żadnego problemu. A jeśli problem jest lub firma zwleka z jej wysłaniem, to jest właśnie ten moment kiedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie halo
 • zaliczkę wpłacaj na konto firmowe, raczej unikaj wpłaty gotówką, a jeśli już, to zdecydowanie poproś o potwierdzenie wpłaty na druku z pieczątką firmową i imienną przyjmującego pieniądze. Wpłaty bez pokwitowania? Nieeee, lata 90-te się skończyły.
 • zadbaj o namiary na osobę do kontaktu w dniu realizacji zamówienia. Nie zawsze dodzwonisz się do biura, które często nie pracuje np. w weekendy, kiedy większość tego typu okolicznościowych imprez ma miejsce. Niekoniecznie musisz mieć ten namiar w momencie wpłaty zaliczki. Wiele firm, w tym i my, posiłkuje się zewnętrzną obsługą kelnerską i na wiele miesięcy przed imprezą okolicznościową niekoniecznie może być już rozstrzygnięte kto dokładnie będzie Cię obsługiwał. Możesz zawsze poprosić o namiary na szefa zmiany.
 • upewnij się co do formy zapłaty końcowej wpłaty (zwłaszcza jeśli zależy Ci np. na płatności kartą debetową lub kredytową). Głupio byłoby szarpać się przy dostawie z szukaniem gotówki lub rzucać wszystko i jechać do bankomatu.
 • dopytaj o obsługę kelnerską (nie jest ona najczęściej „pakietem”, a dodatkowo płatną usługą). Jaki jest zakres jest usług - czy np. pomoże przy serwowaniu ciasta od teścowej, czy zajmuje się wydawaniem wyłącznie dań zamówionych w firmie cateringowej. Co jeszcze istotne - dopytaj o czas obsługi i ewentualną stawkę dopłaty za czas ponad ten przewidziany umową i opłacony.
 • dopytaj o zastawę, sztućce lub też jeśli to dla ciebie istotne, bo np. nie dysponujesz ich wystarczającą liczbą u siebie, o krzesła, stoły pod catering, stoły dla gości (lub w przypadku imprez garden party o ławki i stoły, tzw. komplety browarne). Ważne, żeby obyło się bez niespodzianek. Dlatego warto wpisać w umowie co dokładnie zyskujemy za określoną kwotę. Planujesz serwować gościom napoje gorące jak kawa czy herbata? Przy większych imprezach świetnie sprawdzi się duży ekspres do kawy i warnik do wrzątku, co by nie musieć robić tego wszystkiego na kilka czy kilkanaście rat.

Atrakcje dodatkowe

Miejsce i jedzenie to dla Ciebie zdecydowanie za mało? Na swojej imprezie okolicznościowej chcesz nie tylko spędzać miło czas przy suto zastawionym stole, ale i potańczyć? Wcale mnie to nie dziwi. Kto nigdy nie tupał nóżką do jednej z piosenek z repertuaru Zenona Martyniuka ten niech pierwszy rzuci kamieniem. Od kilku lat Disc Jokeyem może nazwać się prawie każdy, ale nie każdy nim jest. DJ-a oraz wiele innych atrakcji np. fotobudkę, obsługę barmańską również możemy dla Ciebie zapewnić. Jeśli interesuje Cię organizacja dobrego DJ-a, pokazu barmańskiego, czy też wynajem fotobudki.

Podsumowanie

Organizacja cateringu na imprezę okolicznościową może wydawać się nie lada przedsięwzięciem, ale nie martw się - nikt nie powiedział że wszystko to musi być na Twojej głowie. Zostaw wszystko w rękach specjalistów. Napisz na biuro@pankanapka.pl, krótkie zapytanie ofertowe z datą i miejscem imprezy, informacją o ilości gości oraz numerem kontaktowym, a resztę zrobimy za Ciebie. No prawie wszystko...do Ciebie należy decyzja czy wybierasz najlepszych!

Jacek Matuszewski

Polecane miejsca do wynajmu sali:

http://piotrkowska217.pl/

Polecana fotobudka: https://www.fotobudka-obcykani.pl/

Strzałka wróć

catering na imprezy okolicznościowe Łódź poradnik


chrzciny catering Łódź gdzie zamówić


catering na komunię Łódź jak wybrać

Tarcza antykryzysowa PFR